Muğla’nın Ortaca ilçesindeki zeytin bahçelerinde yapılan kontrollerde halkalı leke hastalığının yanı sıra trips, zeytin akarı ve zeytin pamuk biti zararlıları tespit edildi.

Eğitim-İş Aydın: İsrail’in sivilleri alçakça katletmesini engellemek bir mecburiyettir! Eğitim-İş Aydın: İsrail’in sivilleri alçakça katletmesini engellemek bir mecburiyettir!

Ortaca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı faaliyetleri kapsamında TAKE projesi ile çiftçilere destek olmaya devam ediyor. Proje kapsamında defne ve zeytin bahçelerinde kontroller gerçekleştiren ekipler, ayrıca “Zeytinlerde Verimsizliğin Nedenlerinin Tespiti ve Sorunların Giderilmesi” çalışmasıyla, zeytin bahçelerinde yeşil gübreleme amaçlı ekilen fiğ tohumlarını da çıkış sonrası inceledi. Uzmanlar, fiğlerin toprağa karışım zamanını belirleyerek, çiçeklenme dönemindeki fiğlerin toprağa karıştırılmasını önerirken, bahçelerde yapılan hastalık ve zararlı kontrollerinde zeytinde halkalı leke hastalığının yanı sıra trips, zeytin akarı ve zeytin pamuklu biti tespit edildi. Bu zararlılarla mücadele ve alınması gereken tedbirler konusunda çiftçilere bilgilendirme yapılarak, sağlıklı üretim için gerekli önlemler aktarıldı. Ortaca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçilerin daha verimli ve sağlıklı üretim yapmalarını sağlamak için çalışmalarına devam edeceğini bildirdi.

Kaynak: iha