Kuşadası’nda ‘hanutçuluğun önlenmesine’ yönelik yapılan toplantıda önemli kararlar alındı. Kuşadası Öğretmenevi’nde düzenlenen İlçe Danışma Kurulu Toplantısı’nda yerli ve yabancı turistleri rahatsız eden esnafın iş yerinin kapatılmasını da içeren bir dizi karar alındı.

Kuşadası Kaymakamlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

5326 sayılı Kabahatler Kanuna istinaden ilçemizde Kruvaziyer Turizminin sorunlarından biri olan " Hanutçuluğun Önlenmesi" amaçlı mal ve hizmet satmak için yerli ve yabancı turistleri rahatsız ederek işyerlerinin satış yapmalarını engellemek ve denetlemek üzere 17.04.2024 Çarşamba günü saat 09.30 da Kuşadası Öğretmenevinde İlçe Danışma Kurulu toplantısı yapılmış olup yapılan toplantıda;

Eğitim-İş Aydın: İsrail’in sivilleri alçakça katletmesini engellemek bir mecburiyettir! Eğitim-İş Aydın: İsrail’in sivilleri alçakça katletmesini engellemek bir mecburiyettir!

Mal ve hizmet satmak için başkalarını rahatsız ederek hanutçuluk yapmaya çalışan iş yerleri için 5326 sayılı Kabahatler Kanununun “Rahatsız Etme” başlıklı 37. maddesine yer alan “Mal veya hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden kişi ,…. idarî para cezası ile cezalandırılır.(2024 yılı güncel idari para cezası). Bu kabahat dolayısıyla idarî para cezası vermeye kolluk veya belediye zabıta görevlileri yetkilidir.” hükmü gereğince Kanuna istinaden yasaklanan işleri yapanların ilk seferde 3 gün, 2. seferde 15 gün, 3. seferde tekrarlanması durumunda ise 30 gün süre ile işyerlerinin kapatılmasına ya da faaliyetten men edilmesine,

Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 8. maddesinin F bendinin 3. fıkrasında yer alan;

“ Bu maddede yazılı fiiller sebebiyle bir yıl içinde üç defa faaliyetten men edilen işyerlerinde, bu fiiller tekrar işlendiği takdirde, işyeri açma ve çalışma ruhsatları, mahallin en büyük mülki idare amirinin bildirimi üzerine, belediye veya il özel idaresi tarafından beş iş günü içinde iptal edilir.” hükmünün uygulanmasına yönelik İlçe Emniyet Müdürlüğü, Zabıta Amirliği. Ticaret ve Esnaf Odalarının katılımı ile oluşturulan denetim ekipleri tarafından en kısa zamanda çalışmalar başlatılacaktır.

Editör: Haber Aydın