Kuşadası Belediyesi, bünyesinde bulunan araç ve teknik ekipman envanterini her geçen gün geliştiriyor. Kuşadalılar için kaliteli hizmet üretirken kaynaklarını da doğru ve verimli bir biçimde kullanmayı amaçlayan Kuşadası Belediyesi, bu kapsamda Fen İşleri Müdürlüğü için geçtiğimiz aylarda asfalt kazıma makinesi satın aldı. Saatte 180 metreküp kazıma kapasitesine sahip makine, yol yüzeyindeki eskiyen büyük asfalt katmanlarını kısa sürede kaldırıyor. Bu sayede zamandan tasarruf sağlandığı için ekipler tarafından yeni yolun yapımı kısa sürede tamamlanıyor.

Asfalt kazıma makinesi aynı zamanda asfalt katmanlarını oluşturan malzemeleri de birbirinden ayrıştırıyor. Böylece Kuşadası Belediyesi, geri dönüşüm işlemine tabi tutabildiği malzemeyi, yine kent genelindeki yolların yapımında kullanarak hem maliyeti azaltıyor hem de enerji tasarrufu yapıyor. Kazıdığı zemini yeni malzeme serimi için düz bir hale de getiren asfalt kazıma makinesinin Fen İşleri Müdürlüğü’ne kazandırılmasıyla dışarıdan araç kiralama ihtiyacı da ortadan kalkmış oluyor.

Kuşadası Belediyesi’nin imkan ve bütçesini en iyi biçimde kullandıklarını belirten Başkan Ömer Günel, “Araç filomuza kattığımız asfalt kazıma makinesi ile yol çalışmalarını artık çok daha sağlıklı ve daha düşük maliyetle yapmaya başladık. Özellikle kazıma işleminden elde edilen malzemenin geri dönüştürülerek yenden yol yapımında kullanılması ekonomik anlamda maliyetlerin azalmasına da katkı sunduğundan bizim için çok önemli” diye konuştu.