Hayat mücadelesinde güçlerine hayran kaldığı ve birçok zorluğun üstesinden gelerek başarı hikayeleri yazan kadınların geriden gelenlere umut olacağını belirten Günaydın, dinlediği ve gözlemlediği hikayeleri yazarken çocukluk döneminde yaşanılan acıların yetişkin hayata etkilerini akıcı bir dille anlatıyor.
Yazar, kadınların mücadelelerini kelimelere dökerken, özgür ve eşit bir yaşamın nasıl mümkün olabileceğini gösteriyor ve birçok hayata ilham olmayı amaçlıyor.