İtalya’nın eski Başbakanı Silvio Berlusconi 86 yaşında hayatını kaybetti.

İtalya'nın eski Başbakanı ve Forza Italia partisinin lideri Silvio Berlusconi'nin Milano'da tedavi gördüğü San Raffaele Hastanesi'nde hayatını kaybettiği belirtildi. Berlusconi, akciğer enfeksiyonu nedeniyle 5 Nisan'da hastaneye kaldırılmış, bir süre sonra lösemi tedavisi gördüğü açıklanmıştı.

Dört İtalyan hükümetine başkanlık yaptı

İtalya'da aynı zamanda medya patronu olan milyarder iş adamı Berlusconi, ilk kez başbakan olarak 1994'te göreve gelmiş ve 2011 yılına kadar dört İtalyan hükümetine başkanlık yapmıştı. Berlusconi, İtalya'nın en önemli kulüplerinden Milan'ın da başkanlığını üstlenmişti.

7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı

İsmi skandallara karışan Berlusconi, 2013'te 17 yaşındaki dansçıyla para karşılığında cinsel ilişkiye girmek ve görevini kötüye kullanmakla suçlanarak 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Berlusconi, 2015'te temyiz kararıyla suçlamalardan aklanmıştı. Aynı olayda piyanist Danilo Mariani'ye de yalan söylemesi için rüşvet vermekle suçlanan Berlusconi, bu davandan da 2021'de beraat etmişti.

Silvio Berlusconi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2003 yılında evlenen oğlu Bilal Erdoğan'ın nikah şahidi olmuştu.