İzmir’in Selçuk ilçesi ile Aydın’ın Kuşadası ilçesi sınırında yer alan Arvalya Orman Kampı’nda incelemelerde bulunmak üzere öğlen saatlerinde İzmir Adnan Menderes Havalimanına gelen CHP Lideri Özgür Özel, Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Evrim Karakoz, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ile çok sayıda partili tarafından karşılandı.

Özgür Özel Orman Yangını (9)

Özel, Selçuk ile Kuşadası sınırında bulunan Arvalya Orman Kampı'nda yangından etkilenen bölgeyi dolaşarak söndürme çalışmaları ile ilgili bilgi aldı.

Özgür Özel Orman Yangını (16)

Cumartesi günü 17.00 sıralarında İzmir-Aydın il sınırında başlayarak Selçuk’tan Kuşadası’na sıçrayan orman yangınında ilk belirlemelere göre 350 hektarlık arazinin yandığını kaydeden CHP Lideri Özgür Özel, İzmir ve Aydın büyükşehir belediyelerine bağlı itfaiye daire başkanlıklarının tüm ekipmanı ve personeliyle birlikte cansiperane bir gayret gösterdiğini ifade etti.

Özgür Özel Orman Yangını (21)

Yangın söndürme çalışmalarına destek sunan herkese teşekkür eden Genel Başkan Özgür Özel, Ege’nin tüm illerinin büyük bir dayanışma örneği sergilediğini söyledi.

Özgür Özel Orman Yangını (10)

İzmir ve Aydın’ın toplam 8 ilçesinde ve 14 noktasında aynı anda orman yangını çıktığına dikkat çeken CHP Lideri Özgür Özel, yangınların çıkış nedeni ile ilgili araştırmaların sürdüğünü belirtti.

Özgür Özel Orman Yangını (14)

Orman yangınlarının yüzde 98’inin insan kaynaklı olduğunun altını çizen Özel şöyle konuştu: “Böyle acılar yaşamamak için bütün vatandaşlarımızı çok daha dikkatli olmaya çağırıyorum. Bütün belediyelerimizin hem tedbir, hem önlem, hem de öngörüyle çalışma yürütmesi gerekiyor.

Özgür Özel Orman Yangını (1)

Ege’deki orman yangınlarına karşı nasıl daha ciddi önlemler alınabileceği konusunda Ege Belediyeler Birliği bünyesinde çalışacağız. 2021’de 350 bin hektar, yani buradakinin 1000 katı orman kaybettiğimiz dönemde yerel yönetimleri bu işin dışında tutmaya çalışan bir yaklaşım vardı.

Aydın'da facia! Küçük çocuk kanlar içinde kaldı Aydın'da facia! Küçük çocuk kanlar içinde kaldı

Özgür Özel Orman Yangını (7)

Geçen Cumartesi günü bunu burada görmedik. Bundan dolayı memnunuz. Ama merkezi hükümetin alması gereken çok tedbir var. 3 yıl öncesine kadar sergilenen ‘bize helikopter lazım değil’ yaklaşımının nelere mal olduğunu görmüştük. Tüm bunları konuşmak ve konunun enine boyuna ele alınabilmesi için geçtiğimiz hafta TBMM’ye kapsamlı bir önerge verdik. Konunun takipçisi olacağız.”

Bu haber Haber Aydın editörleri tarafından derlenmiştir. İçerikle ilgili bilgiler açık kaynaklardan toplanmıştır.