Türkiye’nin en önemli bamya üretim merkezlerinden biri olan Aydın’da ‘yeşil altın’ diye tabir edilen bamya üretimine başlandı.

Aydın'da Bamya Hasadı 5

Aydın'da otomobil takla attı Aydın'da otomobil takla attı

Koçarlı’da hem bamya üreticiliği hem de toptancılığını yapan Yücel Yüce, tarlasında yetiştirdiği ürünlerin hasadına başladı. Aynı zamanda şifa deposu olan bamyanın değerinin her geçen gün arttığı gibi bölgede önemli bir istihdam kaynağı olduğunu belirten Yücel Yüce, sezonun ilk ürünlerini toptan 150 TL’ye sattıklarını bu fiyatların da yüzleri güldürdüğünü söyledi.

Aydın'da Bamya Hasadı 6

“Tek sıkıntı çalışacak insan bulmak”

Aydın’ın her karış toprağında tarımsal üretim yapılabildiğini ancak en büyük sorunların başında çalışacak insan bulma sıkıntısı geldiğini belirten Yüce, “Topraklarımız verimli. Artık tarım ürünleri para da ediyor. Ancak en büyük sıkıntı çalışacak insan kıtlığı. Bir yanda insanlarımız işsizlikten dert yanarken diğer yanda da tarım sektöründe çalışacak kişi bulamıyoruz. Günlük 800-1000 TL yevmiye veriyoruz.

Aydın'da Bamya Hasadı 4

Sabah erken saatlerde başlayan bamya toplama işi, hava ısınınca bitiyor. Yine de amele bulmakta zorlanıyoruz” dedi.

“Kilosu 110-150 TL arasında satıldı”

Bamyanın son yıllarda adeta altınla yarıştığını belirten Yüce, “Bamyalar kalibresine göre fiyatlandırılıyor.

Aydın'da Bamya Hasadı 3

Pek çok üründe mahsulün irisi rağbet görürken bamyada küçük olanı daha kıymetli oluyor.

Aydın'da Bamya Hasadı 1

Şu anda turfanda olduğu için toptan kilosu 110-150 TL arasında satıldı. Önümüzdeki günlerde bu fiyat düşer ama şimdilik sezondan umutluyuz” dedi.

Aydın'da Bamya Hasadı 2

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından abonelerine servis edilmiştir. İçeriğe herhangi bir müdahale Haber Aydın tarafından yapılmamıştır. 
 

Editör: Haber Aydın