Ekonomi ve finans tarihinde bugün

Ali Perşembe ile Ekonomi ve finans tarihinde bugün

28 yıl önce (1994) bugün, mali polis Halil Bezmen’e ait çok değerli antika, tarihi eser ve tabloyu A.B.D.’ye kaçırılmak üzereyken ele geçirdi.

Halil Bezmen Türkiye'nin en ünlü sanayicilerindendi, Mensucat Santral, Türkiye'nin ilk markalarındandı. Bezmen, İSKİ skandalının ardından iflas etti, tarihi eser kaçakçılığıyla suçlandı, $500 milyona yakın servetini sıfırladı ve 1995 yılında Amerika'ya gitti. Vergi borcu sebebiyle haczedilmemeleri için Amerika'ya kaçırılmak istendiği iddia edilen 106 parça kıymetli tablosu Haydarpaşa Gümrüğü'nde ele geçirildi.

 

Bezmen 57. Hükümet döneminde çıkarılan Af Yasası'ndan yararlanarak 2003 yılında tutuklu bulunduğu Amerika'dan Türkiye'ye getirilerek Metris Cezaevi'ne konuldu. Aynı yıl hakkında açılan tüm davalardan da beraat etti. Tarihi eser kaçakçılığından suçlandığı için 15 yıldır Haydarpaşa Gümrüğü'nde konteynerler içinde saklanan 420 kalem antika eşyasına da kavuştu. Daha sonra da bir müzayedeyle bir dönem 'tarihi eser kaçakçısı' damgasını yediği bu antika ve sanat eserlerini satışa çıkardı.

 

Sıkı bir koleksiyondu. Antika vazo, heykel, saat, radyo, gümüşler ve ev eşyaları; Erol Akyavaş, Zeki Faik, Bedri Rahmi, Nejat Devrim, Hamit Güreli, Cemal Tollu, Osman Hamdi tabloları, vs., vs.. Ders alınacak hikâyesi hem kendi yazdığı kitaplarda hem de diğer kaynaklarda okunabilir.


Hibya Haber Ajansı

13 Eki 2022 - 10:03 - Ekonomi