Şirket, bu hamlesiyle hem telif haklarını korumayı hem de kullanıcılarını güvende tutmayı amaçlıyor.

Nintendo, PC ve Android cihazlarında platform için geliştirilen oyunların oynanabilmesini sağlayan popüler bir Switch emülatörü olan Yuzu'nun yaratıcılarına karşı dava açtı. Şirket, Yuzu'nun Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası'nın (DMCA) anti-sirkülasyon ve anti-trafik hükümlerini ihlal ettiğini iddia ediyor. Nintendo, oyunlarını korsan kopyaların oynanmasını önlemek amacıyla şifreleme ve diğer güvenlik özellikleri ile koruduğunu belirtiyor. Ancak Yuzu, bu güvenlik önlemlerini aşabilme ve Nintendo oyunlarını şifresini çözebilme kapasitesine sahip.

Nintendo'nun şikayetinde belirttiğine göre, Yuzu'nun Nintendo'nun şifrelemesini çözmesi olmadan, yetkisiz oyun kopyaları PC veya Android cihazlarda oynanamazdı. DMCA kapsamında, telif hakkı sahipleri tarafından kopyalanmaya ve yasa dışı erişime karşı koruma amacıyla yerleştirilen teknolojik önlemleri aşmak yasalara aykırıdır.

Ayrıca, teknolojik önlemleri aşmak için öncelikle tasarlanmış yazılımları dağıtmak da yasa dışı trafik olarak kabul edilir. Bu nedenle, davalılar "muazzam ölçekte korsanlığı kolaylaştırıyor" olarak nitelendiriliyor. Bu dava, emülatörlere karşı gelecekteki davalar için bir emsal teşkil edebilir. Ars Technica'nın notlarına göre, Nintendo'nun argümanları emülatörlerin doğasını yasa dışı olarak nitelendiriyor.

Yuzu'nun işlerine ne kadar zarar verdiğini göstermek için Nintendo, şikayetinde The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom oyununun resmi yayınlanmasından bir buçuk hafta önce yasa dışı olarak dağıtıldığını açıkladı. Oyunun, özellikle Yuzu üzerinden oynanabileceği belirtilerek korsan web sitelerinden bir milyondan fazla kez indirildiği bildirildi. Şirket ayrıca, Yuzu'nun yaratıcılarının emülatörlerinden para kazandığını belirtti. Patreon destekçilerinden aylık yaklaşık 30.000$ kazanıyorlar ve şu ana kadar Google Play'de satılan yazılımlarından 50.000$ kazanç sağlamışlar.

Nintendo, mahkemeden Yuzu'nun yaratıcılarının yazılımı tanıtmasını ve dağıtmasını durdurmasını talep ediyor. Ayrıca belirtilmemiş bir miktar tazminatta isteniyor.