Türkiye genelinde Konya ve İstanbul’da bulunan Narko Tır, Konya’dan Aydın’a geldi. İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) eğitim faaliyetlerine destek olmak ve uyuşturucu ile mücadele çerçevesinde vatandaşları bilgilendirmek için “Narko Tır” standı açıldı.

Narko Tır, Öğrencilerin Akınına Uğradı 4

Bu çerçevede Efeler ilçesi Atatürk Kent Meydanı’na gelen tırda, uzman polisler yaklaşık 40 metrekarelik modern eğitim standında 6 dokunmatik ekran bilgisayardan vatandaşlara uyuşturucunun etkileri başta olmak üzere, korunma ve mücadele yollarını anlattı.

Narko Tır, Öğrencilerin Akınına Uğradı 5

Narko Tır’da şüpheli mekanlar, beyinde oluşan hasarlar, karada boğulma, madde bağımlısı şahsın yüzü, foto eşleştirme, endişeli zihin, uyuşturucu batağına saplanan Koray'ın öyküsü, bağımlılık tripleri, bağımlıyı tanıma, müdahale, sanrıları incelemek, bağımlılar, bağımlılık diyeti, şiddetin arka planı, madde makyajı, tetikleyici oluşturma gibi çeşitli konularda bilgiler verildi.

Narko Tır, Öğrencilerin Akınına Uğradı 3

Gün boyunca çeşitli okullardan lise öğrencileri de Narko Tır’ı ziyaret etti. Lise öğrencileri Narko Tır'da bulunan tüm uygulamaları deneyimleyerek TUBİM ekiplerinden bilgi aldı. Standı gezen öğrenciler, “Aydın’da böyle bir etkinliğin yapılması çok güzeldi. 3 boyutlu olarak bizlere tanıtım yapılması, insan üzerindeki etkilerinin gösterilmesi bizim için çok etkiliydi. Aydın’da yine bu tarz etkinliklerin çoğaltılmasını ve okullara da aynı şekilde gösterilmesini bekliyoruz” diye konuştular.

TUBİM ekipleri, standı gezen vatandaşlara ve öğrencilere broşür dağıttı.

Narko Tır, Öğrencilerin Akınına Uğradı 2Narko Tır, Öğrencilerin Akınına Uğradı 1

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından abonelerine servis edilmiştir. İçeriğe herhangi bir müdahale Haber Aydın tarafından yapılmamıştır. 
 

55 yaş üstü vatandaşlar da sınava girdi 55 yaş üstü vatandaşlar da sınava girdi

Editör: Haber Aydın