40 Filistinli Hayatını Kaybetti

İsrail savaş uçakları, Refah'ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladı. Saldırı sonucunda en az 40 Filistinli yaşamını yitirdi.

İsrail Filistin’e Saldırdı En Az 40 Kişi Hayatını Kaybetti

Sağlık Ekipleri Zor Durumda

Filistin Kızılayı, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Filistinlinin cenazesinin ve yaralılarının hastanelere götürüldüğünü açıkladı.

İsrail Filistin’e Saldırdı En Az 40 Kişi Hayatını Kaybetti (3)

En Az 8 Roket Atıldı

Görgü tanıkları, "İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde, İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor" dedi. Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtti.

İsrail Filistin’e Saldırdı En Az 40 Kişi Hayatını Kaybetti (4)

Kayıpları Arama Çalışmaları Sürüyor

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, "İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı acımasızca bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Kayıpları arama çalışmaları sürüyor" dedi.

Bayram öncesi kiralık araç fiyatları iki katına çıktı Bayram öncesi kiralık araç fiyatları iki katına çıktı

İsrail Filistin’e Saldırdı En Az 40 Kişi Hayatını Kaybetti (2)

"Yeterli Hastane Yok"

Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Refah kentinde bu sayıda ölü ve yaralıyı barındırabilecek hastane bulunmadığından ambulans ekipleri ölü ve yaralıları taşıma konusunda güçlük çekiyor" ifadeleri kullanıldı.

İsrail'in "Güvenli Bölge" Saldırıları

Refah Acil Durum Komitesi, İsrail ordusunun daha önce "güvenli" olarak nitelendirdiği bölgedeki yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladığını ve bu saldırının İsrail'in "güvenli bir yer bulunmasına" ilişkin iddialarını çürüttüğünü belirtti.

"Gazze Dünyanın Cehennemidir"

UNRWA, Gazze'nin güneyinde Refah'a sığınan ailelere yönelik saldırı haberlerinin "korkunç" olduğunu ifade etti. X sosyal medya platformunda yapılan açıklamada, "Sığınak arayan ailelere yönelik yeni saldırılara ilişkin Refah'tan gelen bilgiler dehşet verici. Öldürülenler arasında çocukların ve kadınların da bulunduğu kitlesel kayıpların olduğu yönünde haberler var. Gazze dünyanın cehennemidir. Dün geceye ait görüntüler de bunun bir başka kanıtıdır" denildi.

UAD'den Operasyonları Durdurma Kararı

UAD, 24 Mayıs'ta aldığı tedbir kararında, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

Bu haber Haber Aydın editörleri tarafından derlenmiştir. İçerikle ilgili bilgiler açık kaynaklardan toplanmıştır. 
 

Editör: Haber Aydın