Son dönemde yaşanan ekonomik zorluklar ve enflasyonun etkisiyle birlikte, ikinci ev sahipleri ve kiradan geçinenler üzerinde vergi yükü artıyor. Merkez Bankası'nın önerileriyle birlikte, iktidarın bu alanda yeni düzenlemeler yapması bekleniyor.

Merkez Bankası'nın raporuna göre, birden fazla konutu olanlara kademeli ilave vergi getirilmesi öneriliyor. Ayrıca, şirketlerin daha fazla ev yaparak kiraya vererek geçimini sağlayan ev sahiplerine alternatif olmaları ve 'hisseli kiracılık' modeline geçilmesi gibi öneriler de sunuluyor.

Cevdet Yılmaz: Enflasyonla mücadele ederken büyümeyi de sürdürüyoruz Cevdet Yılmaz: Enflasyonla mücadele ederken büyümeyi de sürdürüyoruz

Kiralardaki yüzde 25'lik sınırlamanın fiyat artışlarını önlemede yetersiz kaldığını belirten Merkez Bankası, kiralamalarda standartlar oluşturulması ve kira piyasasının sağlıklı işlemesi için yeni düzenlemelerin yapılması çağrısında bulundu.

Merkez Bankası'nın önerileri arasında, sahip olunan konut sayısına göre kademeli vergilendirme ve boş konut vergisi de bulunuyor. Ayrıca, düzenli gelire sahip çalışanlara yönelik uzun vadeli, değişken faizli veya eşik bir ücrete endeksli, ödeme esnekliğine sahip konut kredisi modelleri uygulanması tavsiye ediliyor.

Merkez Bankası'nın önerileri, dar gelirlilerin konut sahibi olma imkanlarını artırmak ve konut piyasasında istikrarı sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların önemini vurguluyor.