Dışişleri Bakanlığı’ndan 12’nci Bakanlar Toplantısı'na yönelik açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler(BM) Dostlar Grubu’nun New York’taki Türkevi’nde düzenlenen 12’nci Bakanlar Toplantısı’nın arabuluculuğu gündemde tutmak bakımından önemli bir işlevi olduğunu belirterek, toplantıya il

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Dostlar Grubu’nun New York’taki Türkevi’nde düzenlenen 12’nci Bakanlar Toplantısı’nın arabuluculuğu gündemde tutmak bakımından önemli bir işlevi olduğunu belirterek, toplantıya ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“BM Arabuluculuk Dostlar Grubu'nun 12’nci Bakanlar Toplantısı, ‘İnsani Krizlerin Arabuluculuk Yoluyla Önlenmesi’ temasıyla, BM 77’nci Genel Kurulu yüksek düzeyli haftası marjında 21 Eylül’de New York’taki Türkevi’nde düzenlenmiştir. Sayın Bakanımızın ev sahipliği yaptığı ve Finlandiyalı mevkidaşı Pekka Haavisto’yla eşbaşkanlığını üstlendiği toplantıda, ülkemizin ve BM’nin kolaylaştırıcılığında hayata geçirilen ‘İstanbul Tahıl Anlaşması’ dahil, insani krizlerin önlenmesinde, çatışma çözümü ve arabuluculuk yaklaşımının rolü ve önemi ele alınmıştır. Türkiye ve Finlandiya’nın 2010 yılında ortaklaşa başlattıkları ‘Barış İçin Arabuluculuk Girişimi’ kapsamında teşkil edilen ‘BM Arabuluculuk Dostlar Grubu’, anlaşmazlıkların barışçı yollardan çözümü konusunda uluslararası farkındalığı geliştirmeyi hedeflemektedir. Üye sayısı 61’e ulaşan Dostlar Grubu, dünya genelindeki çatışmaların sayısının arttığı ve giderek karmaşıklaştığı mevcut dönemde arabuluculuğu gündemde tutmak bakımından önemli bir işlev görmektedir.”

Hibya Haber Ajansı

21 Eyl 2022 - 20:41 - Gündem