Muğla Menteşe Algı Mahalle Muhtarı Süleyman Şanlı yaptığı açıklamada, "Mahallemizde her yıl geleneksel olarak yapılmakta olan kültür sanat festivalleri ve boğa güreşleri için burada toplanmış bulunuyoruz.

Boğalar Güreş Öncesi Görücüye Çıktı (4)

Rekor sıcaklıklar bunaltıyor sağanak yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor! Rekor sıcaklıklar bunaltıyor sağanak yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor!

Bu etkinliği bir hafta boyunca eğlenceli bir şekilde festival şeklinde yapıyoruz.

Boğalar Güreş Öncesi Görücüye Çıktı

Katılımlar güzel oluyor; bu işleri seven ve gönül veren halkımız çok.

Boğalar Güreş Öncesi Görücüye Çıktı (7)

Boğa güreşlerinin tarihi 40-45 yılı aşkın bir geçmişe sahip. Düzenli olarak yapılıyor.

Boğalar Güreş Öncesi Görücüye Çıktı (6)

Zamanında dedelerimiz ve atalarımız bu etkinlikleri gerçekleştirmiş.

Boğalar Güreş Öncesi Görücüye Çıktı (5)

Toplum tarafından çok seviliyor ve biz de elimizden geldiğince genç yeni nesil olarak bu işlere desteğimizi vereceğiz ki ilelebet yaşasın, kültür değerlerimiz ve özellikle Yörük kültürümüz devam etsin.

Boğalar Güreş Öncesi Görücüye Çıktı (2)

Boğa güreşlerinin temeli Yörük kültürüne dayanıyor ve Yörüklerimiz tarafından bulunmuş. Atalarımız eskiden bu etkinlikleri çiftler sonunda eğlence amaçlı yapıyordu; şimdi ise daha da geliştirip güzelleştirdik. Bu etkinlikleri önce Algı'dan çıkarıp sırasıyla Yerkesik, Yerkesiğin köyleri, Ula ve çevre köylerimizde Bayır, Kafaca, Yeşilyurt gibi Menteşe'nin birçok köyünde yapıyoruz. Katılımlar çok oluyor ve halkımız bunu çok seviyor. Muğlalılar bu etkinlikleri çok seviyor ve biz de bu sevgiyi tüm Türkiye'ye yaydık. Şu anda tüm Türkiye festival yapıyor" ifadelerini kullandı.

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından abonelerine servis edilmiştir. İçeriğe herhangi bir müdahale Haber Aydın tarafından yapılmamıştır.