Ege Bölgesi'nin önemli 'ayanlık' merkezlerinden biri olan Aydın'da, Cihanoğulları tarafından inşa edilen birçok eserden biri olan Cihanoğlu Cami, aradan geçen 2,5 asra rağmen hala dimdik ayakta duruyor.

Aydın'daki Bu Camide 239 Yıldır Ezan Sesi Yankılanıyor (4)

Cihanoğlu ailesi tarafından Abdülaziz Efendi adına 1785 yılında yaptırılan cami, Koçarlı kent merkezinin en eski camisi olma özelliğini taşıyor.

Aydın'daki Bu Camide 239 Yıldır Ezan Sesi YankılanıyorDönemin ustaları tarafından çeşitli tasvirlerle süslenen cami, kare planlı olup yerden 2 metre yüksekte inşa edildiği biliniyor.

Aydın'daki Bu Camide 239 Yıldır Ezan Sesi Yankılanıyor (7)Ayrıca yükseltiye bağlı olarak ön revak bölümünde iki yönlü 11 basamaklı merdiven ve cami bahçesinde 8 çeşmeli şadırvan bulunuyor.

Aydın'daki Bu Camide 239 Yıldır Ezan Sesi Yankılanıyor (6)

1850'li yıllardan itibaren birkaç kez onarım geçiren caminin son onarımı ise 2009-2011 yılları arasında gerçekleştirilmiş.

CHP’liler rahatsız, Ergün Poyraz’ın ihracı bekleniyor CHP’liler rahatsız, Ergün Poyraz’ın ihracı bekleniyor

Aydın'daki Bu Camide 239 Yıldır Ezan Sesi Yankılanıyor (5)Restorasyon çalışmaları kapsamında duvarlar kazınarak sıva altında kalan manzara resimleri gün yüzüne çıkarılmıştır.

Aydın'daki Bu Camide 239 Yıldır Ezan Sesi Yankılanıyor (3)

239 yıldır aralıksız olarak ibadete açık olan Cihanoğlu Camii, tarihi ve mimari değeriyle Koçarlı'nın önemli simgelerinden biri olarak varlığını sürdürmektedir.

Aydın'daki Bu Camide 239 Yıldır Ezan Sesi Yankılanıyor (2)

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından abonelerine servis edilmiştir. İçeriğe herhangi bir müdahale Haber Aydın tarafından yapılmamıştır.