Türkiye’nin önemli ihracat ürünlerinden olan ve beyaz altın olarak bilinen pamuk, bu sezon rekolte açısından üreticilerin beklentilerini yükseltirken, yaşanan kuraklık ise endişe veriyor.

Aydın'da Pamuk Üreticileri Dertli 4

Aydın genelinde yaşanan kuraklığa rağmen pamuktan istedikleri verimi alacaklarını tahmin eden üreticiler, pamuğun rekolte yönünden altın yıllarından birisinin olmasını beklediklerini ancak geçen seneki düşük fiyatlardan dolayı bu yılki fiyatların belirsizliğini merakla beklediklerini söyledi.

Aydın'da Pamuk Üreticileri Dertli 6

Pamuğun bu yıl 30 TL’nin altına düşmemesi gerektiğini ifade eden pamuk üreticilerinden Ünver Akar; “Bu yıl yaşanan kuraklık sebebiyle sulama birlikleri iki kat su verdi.

CHP’liler rahatsız, Ergün Poyraz’ın ihracı bekleniyor CHP’liler rahatsız, Ergün Poyraz’ın ihracı bekleniyor

Aydın'da Pamuk Üreticileri Dertli 5

Biz gecemizi gündüzümüze kattık, mahsulümüzü ürettik, bu hale getirdik. Çok şükür şu an pamuk iyi ama fiyatlar belirsiz.

Aydın'da Pamuk Üreticileri Dertli 3

Bu yıl en büyük sıkıntımız su sorunu oldu. Kıt kanaat sulamamızı yapıyoruz. Şimdi de gübreleme işlemlerimizi yapıyoruz. Geçen sene birçok üretici pamuğunu depolara koymak zorunda kaldı. Bu yıl fiyatların yükselmesini bekliyoruz. Gübre ve ilaç pahalı, kuraklık da etkiliyor. Geçen yıl 30 TL’ye sattık pamuklarımızı.

Aydın'da Pamuk Üreticileri Dertli 2Bu yıl fiyatların 30 TL’nin altına inmemesi gerekiyor. 30 lira bile kurtarmıyor şuan ama en kötü ihtimalle geçen seneki rakamın altında kalmamalı. Ama Aydın genelinde en büyük sıkıntımız su” dedi.

Aydın'da Pamuk Üreticileri Dertli 1

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından abonelerine servis edilmiştir. İçeriğe herhangi bir müdahale Haber Aydın tarafından yapılmamıştır.