Çeştepe Hayvan Pazarı'nda hayvan satıcıları, bu yıl satışların durgun olmasından yakınıyor.

Eski Devlet Bakanı Sağlar: "Kuşadası, Başkan Günel vizyonu ile kültür sanat kenti oldu" Eski Devlet Bakanı Sağlar: "Kuşadası, Başkan Günel vizyonu ile kültür sanat kenti oldu"

Aydın'da Hayvan Pazarları Boş Kaldı 2

Satıcılar, yem ve ulaşım fiyatlarının yükselmesi nedeniyle alıcı bulmakta zorlandıklarını ifade etti.

Aydın'da Hayvan Pazarları Boş Kaldı 10 Pazarın canlanması için girdi maliyetlerinin düşmesi ve vatandaşların ekonomik olarak rahatlaması gerektiğini vurgulayan satıcılar, aksi takdirde gelecek yıllarda da benzer bir durgunluk yaşanabileceği endişesini yaşıyorlar.

Aydın'da Hayvan Pazarları Boş Kaldı 11

Pazarda fiyatları büyükbaşa göre uygun olan küçükbaş hayvanları daha cazip kılarken, hem satıcılar hem de vatandaşlar bayramların eski coşkusuna yeniden kavuşmayı umut ediyor.

Aydın'da Hayvan Pazarları Boş Kaldı 8

Gölcük Mahallesi'nden hayvan satmaya gelen Mehmet Ateş; "Bu sene kurban pazarında yetiştirici zararda.

Aydın'da Hayvan Pazarları Boş Kaldı 9

Tam bayram önü fiyatlarda bir düşme olduğu için.

Aydın'da Hayvan Pazarları Boş Kaldı 5Bir de satış yok. Koyunlar 12 ile 15 bin TL arası ama maliyet yüksek.

Aydın'da Hayvan Pazarları Boş Kaldı 6

Bu yıl zarardayız. Vatandaşlar da adaya mı gitti bilmiyorum ama hiç kimse yok.

Aydın'da Hayvan Pazarları Boş Kaldı 7

Bugün arife günü ama bomboş. Geçen yıllarda buradan araba geçemiyordu. bu yıl pazar geçen yıla göre çok sakin" diye konuştu.

Aydın'da Hayvan Pazarları Boş Kaldı 3
Muş'tan Aydın'a hayvanlarını satmak için geldiğini ifade eden üreticilerden Nuri Yaman; "Hiç bir tane vatandaş mal almıyor ki. Sorup gidiyor. Geçen sene burada Aydın pazarında 550 mal sattım, bu sene 50 mal satamadık. 17 günden beri 50 tane sattık. Kimse almıyor. Onlar da haklı. 10 bin TL maaş alıyor emekli, geliyor bir tane kuzu 17-18 bin TL alamıyor. Alışveriş bitti. Hayvanları geri saracağız, memlekete götüreceğiz. Yapacak bir şey yok" dedi.

Aydın'da Hayvan Pazarları Boş Kaldı 4

Kurbanlık hayvan almak için pazara geldiğini ifade eden vatandaşlardan Gürcan Ercan; "Küçükbaş bakacağız. Nasip olursa ama fiyatta bir türlü anlaşamıyoruz. Hayvanına göre para ama bir hayvanın ederi var ve ederinden fazlasını da kimse vermek istemez. Pazarda önceki yıllara göre kalabalık yok. Millet gezmeye gelmiş, çarşıya gider gibi. Senede bir kere oluyor. Hevesi olan gelip bakıyor, gezip gidiyor. Bir tane hayvan almak için her yeri dolaşıyor, biz gibi" ifadelerini kullandı.

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından abonelerine servis edilmiştir. İçeriğe herhangi bir müdahale Haber Aydın tarafından yapılmamıştır.