Kuşadası’nda yaşayan kafe işletmecisi Cem Taymaz’ın (49), küçük yaşta babasının teşvik etmesiyle başladığı eski para toplama hobisi zamanla tutkuya dönüştü.

Aydın'da Eski Paraları Sergiliyor 2

42 yılda koleksiyonunu genişleten Taymaz, 100 kilo madeni para ile 15 bin adet banknotun bulunduğu bir koleksiyon oluşturdu.

Aydın'da Eski Paraları Sergiliyor 5 Sadece Türk paraları toplayan Cem Taymaz’ın koleksiyonunda, Osmanlı'nın 1808 yılında bastırdığı 100 kuruş, Sultan Mehmed Reşad dönemine ait kağıt 1 lira ile Cumhuriyetin 100’üncü yılı için özel olarak bastırılan 24 ayar altın kaplama para da bulunuyor.

Kafeye gelen müşterilerin eski paraları bazen hediye ettiğini ifade eden Taymaz, “Çocukluk yaşlarımdan beri bu işe merakım var.

Aydın'da Eski Paraları Sergiliyor 6Daha önce kuyumculuk yapıyordum ve birçok para topladım. Şimdi Kuşadası'nda cafe işletiyorum. Cafemizde çocuk oyun alanı da olduğundan, çocuklu aileler de geliyor ve onlara bu koleksiyon tutkusunu aşılamak güzel bir duygu” dedi.

Aydın'da Eski Paraları Sergiliyor 7Aydın'da Eski Paraları Sergiliyor 3Aydın'da Eski Paraları Sergiliyor 4Aydın'da Eski Paraları Sergiliyor 1

Aydın'da pamukta zararlılar tespit edildi Aydın'da pamukta zararlılar tespit edildi

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından abonelerine servis edilmiştir. İçeriğe herhangi bir müdahale Haber Aydın tarafından yapılmamıştır.