Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de saat 10.15 itibarı ile başladı.

55 Yaş Üstü Vatandaşlar Da Sınava Girdi 2

Üniversite öğrencisi olabilmek için uzun süren maratonun son günü olan bugün, adaylar ve aileleri sabahın erken saatlerinde sınav yerlerine akın etti.

55 Yaş Üstü Vatandaşlar Da Sınava Girdi 8

Yapılan kimlik kontrollerinin ardından adaylar sınav binalarına alınırken, kendilerini dışarıda bekleyen aileleri ve arkadaşları da dua ederek beklemeye başladı. Saat 10.00 itibarı ile kapılar kapanırken, 165 dakika süren sınav 12.15'te sona erecek.

55 Yaş Üstü Vatandaşlar Da Sınava Girdi 7

Gençlerle birlikte heyecan yaşadılar

Bina önlerinde sınav saatini bekleyen genç üniversite öğrencisi adayların yanı sıra, sınav heyecanını yaşayan yetişkinlerin de olması dikkat çekti.

55 Yaş Üstü Vatandaşlar Da Sınava Girdi 6Şahin Yüce 57, "İlk 1986 yılında üniversite sınavına girmiştim. Daha sonra kızımla, ondan sonra oğlumla, en son da kendim yine sınava girmiştim. 55 Yaş Üstü Vatandaşlar Da Sınava Girdi 5Şimdi yine gireceğim. Şu an sağlık sektöründe çalışacağım.

55 Yaş Üstü Vatandaşlar Da Sınava Girdi 4Eğer kazanabilirsem ilahiyat ya da arkeoloji okumak istiyorum.

55 Yaş Üstü Vatandaşlar Da Sınava Girdi 3Gençlerle birlikte bu heyecanı yaşamak keyifli. Oğlumdan beni telkin etmesini istedim sürekli.

55 Yaş Üstü Vatandaşlar Da Sınava Girdi 1Onların bu telkin sözlerini duyunca ne hissettiklerini yaşamak istedim. Genellikle beni öğrenci velisi zannediyorlar, üniversite adayı olduğumu düşünmüyorlar" dedi. Polis gazisi emeklisi 63 yaşındaki Cavit Karaca ise, "Mesleğimi icra ederken açıköğretimden işletme bölümü bitirdim. Çocuklarım çok istedi bu yüzden sınava başvurdum. Hukuk fakültesi okuyup bitirmek istiyorum. Zaman ne gösterir bilemiyoruz. Çok heyecanlıyım, neredeyse 20 sene sonra kağıt-kalem önümde olacak ve sınav için ter dökeceğim" açıklamasında bulundu. İç mimarlık okumak istediğini söyleyen 63 yaşındaki Sare Kırbiç ise, "Çocuklarımı büyütüp okuttum ve bir yerlere getirdim. Daha sonra da açıktan liseyi bitirdim ve kendimi için de üniversite okuyup bitirmek istiyorum. İç mimarlık okumak istiyorum. 7 yaşındaki torunum Lara Kırbiç de bana dua okuduğu şekeri vermiş. İnşallah uğurlu olur" açıklamasında bulundu.

Bayram öncesi kiralık araç fiyatları iki katına çıktı Bayram öncesi kiralık araç fiyatları iki katına çıktı

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından abonelerine servis edilmiştir. İçeriğe herhangi bir müdahale Haber Aydın tarafından yapılmamıştır. 
 

Editör: Haber Aydın