Bölgede yaşayan yılkı atları ve yaban sığırlarının bir kısmının mübadele sırasında ülkeden göç eden Rumlar tarafından salıverilen atların soyundan geldiği belirtildi.

100 Yıl Önce Aydın'a Salıverilen Atlar Fotokapana Yakalandı 1Fotokapana takılan görüntülere her geçen gün sayıları artan yılkı atlarının tamamen vahşileştiği belirtildi.

100 Yıl Önce Aydın'a Salıverilen Atlar Fotokapana Yakalandı 6Ziyarete kapalı binlerce dönüm alanda yaşayan yabanileşmiş atların uyum içinde yaşadığı tespit edilirken, yiyecek ve içecek yönünden herhangi bir sıkıntısı olmayan yılkı atları gruplar halinde dolaşıp otluyor.

100 Yıl Önce Aydın'a Salıverilen Atlar Fotokapana Yakalandı 4

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından, yaban hayvanlarını izlemek için Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı’na yerleştirilen fotokapanlardan elde edilen birbirinden güzel görüntüler izleyenleri mest ederken yılkı atlarının hikayesi de oldukça ilginç bulunuyor.

100 Yıl Önce Aydın'a Salıverilen Atlar Fotokapana Yakalandı 5

Tam bir asır önce yapılan mübadele sırasında Rumlar tarafından salıverilen hayvanların büyük bir kısmının Dilek Yarımadası Milli Parkı’na gittiği ve aradan geçen bir asırlık süreçte atların tamamen vahşileşerek doğal hayata uyum sağladığı belirtildi.

100 Yıl Önce Aydın'a Salıverilen Atlar Fotokapana Yakalandı 3
Vahşi bir tabiatın hüküm sürdüğü Milli Parkın iç kısımlarında özgür bir şekilde gezerken görüntülenen yılkı atları Milli Parka ayrı bir güzellik katıyor.

100 Yıl Önce Aydın'a Salıverilen Atlar Fotokapana Yakalandı 2

Uzmanlardan veli ve öğrencilere uyarı Uzmanlardan veli ve öğrencilere uyarı

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından abonelerine servis edilmiştir. İçeriğe herhangi bir müdahale Haber Aydın tarafından yapılmamıştır. 
 

Editör: Haber Aydın