Tarihi operasyon Aydın’a da sıçradı

İçişler Bakanı Süleyman Soylu tarafından sabah saatlerinde açıklanan Bataklık Operasyonu’nda Aydın’da da bazı kişilere işlem yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, uyuşturucuyla ve gelirleriyle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda ilk olarak 3 şirket ve 6 şüpheli incelemeye alındı. Aralarında örgüt elebaşının da yer aldığı 94 şüpheli ve bu şüphelilerle bağlantılı 16 şirkete ulaşıldı.

Çetenin daha önce ele geçirilen, 11 tondan fazla esrar, 2 ton 500 kilogram baz morfin ve 140 kilogram eroin, 2012'de 18 tondan fazla kokain, 2016'da bir gemide 20 ton esrarla bağlantısının olduğunu tespit etti.

Uyuşturucudan gelen gelirle FETÖ’ye destek sağlamışlar

Yapılan detaylı incelemede çete üyelerinin uyuşturucudan elde edilen gelirleri kuryeler aracılığıyla Türkiye’ye getirdikleri, kaynakların bir bölümünü ise FETÖ’ye aktardıkları öğrenildi.

9 ülkede faaliyet gösteriyorlar

Öte yandan, çetenin 9 ülkede faaliyet gösterdiği öğrenildi. Çete üyelerine yapılan operasyonların ve sorgulamaların tamamlanmasıyla beraber daha çarpıcı bilgilere ulaşılması bekleniyor.

11 ilde operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordine ettiği çalışmalarda sabah saatlerinde Aydın, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kırşehir, Kilis ve Mersin’de Bataklık Operasyonu başlatıldı.

Milyonlarca paraya el kondu

Operasyonda 67 şüpheli yakalanırken çok sayıda taşınmaz, araç, 52 milyon 627 bin lira, 1 milyon 310 bin dolara el kondu. Örgütün elebaşı, üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin banka hesapları ve mal varlıklarına el kondu. 16 şirketin de soruşturma kapsamında mal varlıklarına ve hesaplarına el konduğu öğrenildi.

Aydın’da da operasyon

Bataklık Operasyonu kapsamında Aydın’da da operasyon düzenlendi. Aydın’da bazı kişiler hakkında işlem yapıldığı öğrenildi.

- Haber Aydın, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.haberaydin.com/haber/4936694/tarihi-operasyon-aydina-da-sicradi