Bilim Kurulu Üyesi’nden korkutan açıklama : Vaka sayısı 15-20 kat arttı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, son günlerde yeniden artışa geçen koronavirüs salgınının Kayseri’deki durumunu anlattı.

Birçok bölgede yapılan düğün yemeği, kahvaltı programı, asker uğurlama, nişan gibi etkinliklerin vaka sayısını artırdığının altını çizen Prof. Dr. Çelik, “İnsanların kendi oto kontrollerini yapması gerekiyor. Başkalarıyla bir araya geldiğiniz zaman mutlaka üç önlemi almanız gerekir. Biz düğünlerin dışarıda açık alanlarda yapılması gerektiğini söyledik. Cenaze törenlerine gidiliyor. Orada bu kurallara uyulması gerekirken kurallara uyulmadığını görüyoruz. Asker uğurlaması gibi görüntülere şahit olduk. Bunların eskiden yapılandan hiçbir farkı olmadığını söyleyebilirim. Bunlardan uzak durmazsak, sonuç kaçınılmazdır.” dedi.

Hastaneye günde 2 pozitif vaka gelirken bunun şimdi 30 ile 40 vaka arasına çıktığını belirten Çelik, “Dolayısıyla vaka sayımız artıyor, buna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Zinciri bir yerden koparırsanız, bu çabanız boşa gidecek” ifadelerini kullandı.

- Haber Aydın, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.haberaydin.com/haber/4833486/bilim-kurulu-uyesinden-korkutan-aciklama-vaka-sayisi-15-20-kat-artti