Türkiye’nin %55’i borçlu, yoksulluk sınırının altında milyonlar yaşıyor

Şubat ayı başında tamamlanan anketin dikkat çeken sonuçlarına göre, Türkiye'deki insanların yüzde 91,6'sı yoksulluk sınırı olan 7 bin 229 TL'nin altında gelire sahip, yüzde 55'i borçlu, yüzde 76'sı ekonominin kötüye gittiğini düşünüyor. Seçmenlerin yüzde 28 ise sandıkta kararsız durumda. Ülkenin yüzde 52'si kendisini dindar olarak görüyor.

Themis Araştırma Şirketi İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Trabzon, Erzurum, Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde 1925 kişiyle kapsamlı bir anket çalışması yaptı.

23 Ocak ile 02 Şubat 2020 tarihleri arasında tamamlanan ankete göre "Türkiye'nin en güvenilir lideri" yüzde 48.88 oy alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. İmamoğlu'nu yüzde 46,93 güven oyu alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş takip etti. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güven oranı ise yüzde 41,88 oldu.

Halkın en büyük 3 sorunu: Hayat pahalılığı, Suriyeli sığınmacılar ve eğitim

Kapsamlı araştırmanın dikkat çeken birçok sonucu yer alıyor. Buna göre Türkiye'de yaşayan insanların ülkede çözüm beklediği ilk 5 sorun sırasıyla hayat pahalılığı, Suriyeli sığınmacılar, eğitim, adalet ve işsizlik olarak sıralanıyor.

Seçmenler "bugün bir seçim olsa kim oy verirsiniz" soruna yüzde 28 oranda kararsız olduğu cevabını veriyor. Yüzde 11'lik bir kesimse oy kullanmayacağını belirtiyor. Yüzde 20.7 AK Parti'ye, yüzde 16 CHP'ye, yüzde 5.5 MHP'ye, yüzde 4.4 HDP'ye, yüzde 4 İYİ Parti'ye, yüzde 1.8 Saadet Partisi'ne ve kalan kesim de diğer partilere oy vereceğini belirtiyor.

Türkiye'de halkın yüzde 91'i yoksulluk sınırının altında kazandığını belirtiyor

Ankete göre Türkiye'deki insanların yüzde 91,6'sı yoksulluk sınırı olan 7229 TL'nin altında gelire sahipken, yaklaşık yüzde 11'i ise açlık sınırı olan 2.219 TL'den daha az kazanıyor.

Son 12 ayda "ailenizin maddi durumu ne oldu?" sorusuna ise yüzde 55'lik bir kesim "kötüleşti" ya da "çok kötüleşti" cevabını verirken, sadece yüzde 11'lik bir grup "iyileşti" ya da "çok iyileşti" dedi. Yüzde 34'lük bir kesimse aynı kaldı cevabını verdi.

- Haber Aydın, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.haberaydin.com/haber/3639263/turkiyenin-55i-borclu-yoksulluk-sinirinin-altinda-milyonlar-yasiyor