AKP’de yaprak dökümü başladı.. Tekne su alıyor

AKP ve Ankara kulislerinde dönen gelişmeleri değerlendiren AKP'nin kurucu üyelerinden ve AKP'nin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, "Babacan’ın, Davutoğlu’ndan şansı daha yüksek. Ama en nihayetinde şunu söyleyelim. Babacan da Davutoğlu da AKP tabanından önemli oy toplayacak ve AKP’de ciddi sarsıntıya yol açacak” yorumu yapıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin eski başbakanı Ahmet Davutoğlu ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın iki ayrı yeni parti kurma hazırlıkları sürerken, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin de AKP'den istifa etti. Ergin'in Babacan'ın kuracağı yeni oluşumda yer alacağı belirtiliyor. Bir diğer iddia ise Ankara kulislerinde AKP’den istifa eden Ergin’in parti için çalışmaya çoktan başladığı bilgisi de yayılmaya başladı. Başka bir parti kurma hazırlığı içinde olan Davutoğlu'nun ise Babacan’ın kuracağı oluşumda benimsenmediği, ancak 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Babacan'a destek vereceği ifade ediliyor.

DW Türkçe'den Hilal Köylü'nün haberine göre Ankara'da Babacan'ın kuracağı partiye katılmak için AKP içinde yeni istifaların olacağı beklentisi hakim. Eski AKP’li bakanlar Beşir Atalay ile Nihat Ergün’ün de Babacan’ın kuracağı partide yer alacağı tahmin ediliyor. Her iki eski bakan da, tıpkı Sadullah Ergin gibi, özellikle Gül’ün "yakın çalışma arkadaşları" olarak biliniyor. Babacan'ın ekibine katılacak isimler arasında eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın da adı geçiyor.

 

- Haber Aydın, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.haberaydin.com/haber/3024734/akpde-yaprak-dokumu-basladi-tekne-su-aliyor