CHP’li Gürbilek’ten AKP’li Gökçe’ye tokat gibi yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek, AKP Kuşadası İlçe Başkanı Mustafa Gökçe’nin ‘Bugün tarla yarın arsa’ başlıklı açıklamasına çok sert yanıt verdi. Başkan Gürbilek, “Milletimiz yutmuyor artık bunları. Aydın Büyükşehir Belediye Meclisinde, 1 / 5000’lik planı revize edilmiş ve yapılan meclis oylamasında AKP’li meclis üyelerininde kabul oyu vermesi ile kabul edilmiştir. Sormak lazım il meclis üyeleriniz ile dumanlamı haberleşiyorsunuz” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP’li Gürbilek açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

AKP Kuşadası ilçe Başkanı Sn Gökçe “Bugün tarla yarın arsa” başlıklı bir yazı paylaşmış.

Açıklamasında yerel yönetimimizi Kuşadası’nı imara açıp bundan rant elde etmekle suçlamış ve konuyu kamuoyunun takdirine bırakmış.
Sayın Mustafa Gökçe sizin öncelikle cevap vermeniz gereken konular var. Bunları sıra ile kamuoyu ile de paylaşıp size hatırlatacağız. Milletimizi kuru ekmeğe, çiftçimizi bir avuç toprağa muhtaç ettiniz. Köylümüzün tarım arazilerini GES’lerle JES’lerle yok ettiniz. Ülke yangın yerine dönmüş, siz hala kamuoyuna algı operasyonu peşindesiniz. Milletimiz yutmuyor artık bunları. Sayın Gökçe ya gerçeklerden bihaber bu açıklamaları yapıyorsunuz ya da size birileri yanlış bilgiler veriyor. Her zaman söylediğimiz gibi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz. Asıl gündemdeki konuları örtmek için Algı operasyonu yapmaya çalıştığınız; Soğucak Mahallesi 1 / 1000 ölçekli ilave ve Revizyon uygulama imar planı zaten imara açık olan bir bölgede çarpık yapılaşmanın önüne geçecek bir plandır. Mevcut belediye yönetimimiz tarafından imara açılan 1 metrekare bir alan dahi yoktur.

Sayın Gökçe, her zaman olduğu gibi eksik bilgilerle yola çıktığınız için çelişkilere neden oluyorsunuz. Öncelikle bu alanın 1/5000’lik planı 1994 yılında onaylanarak imara açılmıştır. Aydın Büyükşehir Belediye Meclisinde, 1 / 5000’lik planı revize edilmiş ve yapılan meclis oylamasında AKP’li meclis üyelerinin de kabul oyu vermesi ile kabul edilmiştir. Sormak lazım il meclis üyeleriniz ile dumanla mı haberleşiyorsunuz?

Kuşadası Belediyesi tarafından hazırlanan Soğucak Mahallesi 1 / 1000 ölçekli ilave ve Revizyon uygulama imar planı ile yeni bir alan imara açılmamış aksine 1/ 5000’lik plana uygun olarak çarpık yapılaşmayı önleyici bir plandır. Bu plan hazırlanırken devletin resmi kurumları olan tarım il müdürlüğü, çevre ve şehircilik il müdürlüğü, DSİ, tabiat ve kültür varlıkları koruma genel müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü, sağlık müdürlüğü, müftülük, TEDAŞ gibi kamu kurumlarında uygunluk görüşü alınarak hazırlanmıştır.
Bu planda yeşil alan, okul, cami, trafo, yol, park gibi sosyal donatı ve teknik yapılar bölgenin ihtiyacından fazla ve mekânsal yapı yönetmeliğine uygun olarak hazırlanmıştır.
Bu plan ile mevcut imarlı alanda çarpık yapılaşmaya müsaade edilmeyeceği gibi yapılaşmaya başlanan fakat sorun yumağı haline gelen (Soğucak, Efes evleri gibi) parsellerin de imar hattı düzenlenmesi yapılmıştır. Mülk ve imar hattı uyumsuzlukları giderilmiştir. Onaylanan planda konut alanlarına zone 1 ve zone 2 şartı getirilerek 500 metrekare 1 ve 1000 metrekare 1 konut yapılması zorunlu hale getirilmiştir. İddialarınızın aksine bina payları azaltılarak yeşil alanlar artırılmıştır. Mevcut ağaçların korunması şartı getirilmiştir.

Özetle Sayın Gökçe, Kuşadası Belediyesi tarafından imara açılan bir alan yoktur. Aksine imara açılmış alanlarda çarpık yapılaşmayı önleyici, kamusal alanların fazlalaştırıldığı, doğanın korunduğu bir planlama yapılmıştır.

Memleketimizi bu üst ölçekli planlarla imara açan AKP hükümetidir Sn Gökçe. Bu konulardaki hassasiyetini öncelikle Çevre Şehircilik Bakanlığına açacağın bir davayla göster de samimiyetini bütün Kuşadası görsün. Milletimizin aklıyla dalga geçmeyi bırakın artık. Konuşmak için siyaset değil halkın çıkarları için siyaset yapın.

08 Nis 2022 - 13:41 Aydin- Siyaset