Bu ürünlerde KDV kalkıyor, fiyatlar düşecek!

KDV oranlarının aşağı çekilmesi konusunda yürütülen çalışmada sona gelindi. Fiyatlarda ciddi düşüş yaşanacak. İşte KDV’nin kaldırılması planlanan ürünler:

Büyütmek için resme tıklayın

Gelir İdaresi Başkanlığı'nda hazırlanan düzenlemede üzerinde durulan konu; temel gıda ürünlerinde KDV'nin tamamen kaldırılması ve verginin sıfırlanması yönünde. Düzenleme; peynir, bebek maması, hijyenik ped gibi ürünleri de kapsıyor.

TEMEL İHTİYAÇLARDA VERGİNİN SIFIRLANMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin çok ses getireceğini söylediği yeni sistemde birkaç alternatif bulunuyor. KDV'nin sadeleştirilmesi, istisnalar, indirimler ve iade süreçlerine ilişkin çalışma hız kazandı. Öncelikle üzerinde durulan konu yüzde 18'lik KDV'nin düşürülmesi temel ihtiyaçlarda da verginin sıfırlanması yönünde.

MEYVE VE SEBZE FİYATLARI

Gıda, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlarda KDV oranlarında yapılacak düzenlemeyle fiyat etiketlerinde düşüş sağlanması hedefleniyor.

Meyve ve sebzede tarladan çıkış ile perakende satış arasındaki oran dengesizliğinin de giderilmesi hedefleniyor.

ELEKTRİK, SU, DOĞAL GAZ...

Bunun ortadan kalkması için de toptan mal, perakende ve hizmet tesliminde tek oran KDV uygulanması planlanıyor.

Mevcut uygulamada tarladan çıkış yüzde 1, perakende satışta yüzde 8 KDV alınıyor. Sektör temsilcileri, elektrik, su, doğal gaz gibi temel ihtiyaçlardaki vergilerin de indirilmesini talep ediyor.

TEMEL İHTİYAÇTA SIFIRLANSIN

Tüketici Konfederasyonu temel ihtiyaçlarda KDV'nin komple kaldırılmasını, bazı sektör temsilcileri de gıdada tek bir KDV oranı uygulanıp yüzde 1'e çekilmesini istiyor.

Pakette yatırımcıyı teşvik eden, tüketicinin de alım gücünü artıran tedbirler olacak. KDV, hâlihazırda 1,8 ve 18 olmak üzere 3 farklı şekilde uygulanıyor. Farklı KDV rakamlarının uygulanması sorunlara neden oluyor.  (Posta)

25 Oca 2022 - 20:16 - Ekonomi