Kuşadası Belediyesi’nden proje atağı

Kuşadası Belediyesi tarafından ulusal ve uluslararası kuruluşlar, yerel yönetim ağları ve sivil toplum kuruluşları ile ilişkilerin sağlanarak ortak projeler geliştirilmesi amacıyla kurulan Dış İlişkiler Müdürlüğü, son bir ay içerisinde üç ayrı proje başvurusuna destek sundu. Başvurular arasında pandemi sürecinde eğitimi aksayan otizmli çocuklar ile ilgili bir proje de bulunuyor.

Haber Aydın
Haber Aydın Tüm Haberleri

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in göreve başlamasının ardından oluşturulan yeni kurumsal yapı kapsamında kurulan Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından, Haziran ayı içerisinde üç ayrı proje başvurusuna destek sunuldu. İlk başvuru, Unesco Kültürel Çeşitlilik Fonu’na Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı ve Tulpar Halkbilim, Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği ortaklığında yapılan “ Aydın Bölgesinin Yerel Kültür Endüstrisinin Dijital Envanterinin Yaratılması ve Kültürel Çeşitlilik Platformunun Oluşturulması” başlıklı proje oldu.

Başkan Ömer Günel 3 ayrı projeyi 3 ayrı STK ile yürüteceklerini belirterek, “2020 yılı itibari ile kurulan Dış İlişkiler Müdürlüğümüz koordinesinde, şehrimize katma değer sağlayacak ve sosyal belediyecilik anlayışına örnek olacak projelerin dosyaları hazırlanarak ilgili otoritelere sunulmuştur.  Dış İlişkiler Müdürlüğümüz kısa süre içerisinde, kentimizin uluslararası alanda kurduğu ilişkilere profesyonel bir bakış açısı getirirken bir yandan da demokratik yaşamımızın vazgeçilmez unsurları olan sivil toplum örgütleri ile sağlıklı diyalog kurma yönünde önemli adımlar atmıştır. Kentimiz için gerek uluslararası, gerek ulusal, gerekse de yerel düzeyde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde geliştirilecek projeleri çok önemsiyoruz” dedi.

Kuşadası Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Özge Önderoğlu Akkuyu ise, kentin gelişimini sağlayacak her türlü projeye destek vermeye hazır olduklarını belirterek “Sivil toplum kuruluşları ile geliştirilecek ortak projelerin yaşamın farklı alanlarına çok önemli katkılar sunduğunu görüyoruz. Bu noktada Kuşadası Belediyesi olarak tüm kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerli ile iş birliği içerisinde hareket etmeye, ihtiyaç duyulan her noktada koordinasyon sağlamaya ve destek sunmaya hazırız” dedi.  Özge Önderoğlu Akkuyu projeler ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi.

UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI’NA KATILIM İÇİN ALT YAPI

“Aydın Bölgesinin Yerel Kültür Endüstrisinin Dijital Envanterinin Yaratılması ve Kültürel Çeşitlilik Platformunun Oluşturulması” başlıklı proje ile Kuşadası ve Aydın bölgesinde yaşayan kültürün ve kültür endüstrisinin dijital ortama aktarımı ve endüstri çalışanlarının bu dönüşüme adaptasyonları için verilecek dijital tasarım, modelleme, e-ticaret gibi eğitimlerin yanı sıra, görsel-işitsel sektör için verilecek olan kültürel ifade çeşitliliği eğitimlerini ve sektörlerin ortak çalışmalarını sağlayacak bölgesel bir platformun kurulmasını içeriyor. Proje, Kuşadası’nın Unesco Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılımı için de bir altyapı oluşturacak.

OTİZMLİ BİREYLERİN EBEVEYNLERİNE UZAKTAN EĞİTİM

Kuşadası Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından başvuru sürecine destek sunulan bir diğer proje ise Kuşadası Otizm Derneği’nin Sivil Düşün Programı kapsamında Bizi Bağlayan Şeyler Özel Destek Desteği’ne “Kuşadası ve Çevresindeki Otizmli Bireylerin Covid-19 Sürecinde Yaşadığı Eğitim Kaybının Ebeveynlere Yönelik Uzaktan Eğitimlerle Giderilmesi”  başlıklı proje oldu. Proje kapsamında bölgede yaşayan otizmli bireylerin ebeveynleri için, eğitimin kesintisiz olarak evde de devam etmesini sağlayacak uzaktan eğitimler verilecek ve kayıt alınan ders materyallerinden dijital bir arşiv oluşturulacak.

GENÇLERE DİJİTAL BECERİLER KAZANDIRMA HEDEFİ

Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından destek sunulan son proje ise Avrupa Birliği ile Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından ortak yürütülen “Ne İstihdamda Ne Eğitimde Olan Gençlere Yönelik İşgücü Piyasası Destek Programı için Hibe Programı” kapsamında oldu. Kuşadası Genç İş İnsanları Derneği, Kuşadası Halk Eğitim Merkezi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığında hazırlanan “Mesleki Eğitim Yoluyla Kuşadası’nın Turizm Sektörünün Dijital Dönüşümü” projesinin başvurusu tamamlandı. Proje, Kuşadası’nda yaşayan, eğitim ve istihdamın dışında olan gençlerin dijital beceriler kazanması ve turizm sektörünün ihtiyacı olan diğer becerileri elde etmesi için verilecek eğitimlerden oluşuyor. Proje ile sektörün değişen dünyaya ayak uydurması için gereken dönüşümün, yerelde yaşayan gençlere gerekli eğitimlerin verilmesi yoluyla desteklenmesi hedefleniyor.

01 Tem 2020 - 13:20 - Siyaset

Muhabir Haber Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Aydın değil haberi geçen ajanstır.
Anket Elektrik faturanız 100 TL'nin altında mı geliyor üstünde mi?