Okullara gönderilen bütçe 6,2 milyar liraya ulaştı

Son dakika.. Haberler.. Haber Aydın.. Aydın.. Son dakika Aydın haberleri.. Aydın haberleri.. Haberler Aydın.. Aydın haber.. Son haberler.. Haber.. www.haberaydin.com Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Haber Aydın’a abone olun

Büyütmek için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim yılı başlangıcından bu yana okullara gönderilen bütçenin 6,2 milyar liraya ulaştığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları için okullara ilk etapta 3,1 milyar lira bütçe gönderildi. 2 ay içinde miktar, 6,2 milyar liraya çıktı. Okulların kendi ihtiyaçlarını kendileri giderebilmeleri, temizlik ve kırtasiye malzemeleri alımı, küçük onarım, donatımları için bu eğitim öğretim yılı başında ilk kez her okula doğrudan bütçe gönderildi.

Bakan Özer, uygulamanın güncel verilerine ilişkin, “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için her okula ihtiyacı oranında bütçe gönderiyoruz. İhtiyacı fazla olana daha çok kaynak aktardık. Bugün itibarıyla okullarımıza gönderdiğimiz doğrudan bütçenin miktarı 6,2 milyar liraya ulaştı. Okullarımız temizlik, kırtasiye malzemeleri, donatım ve küçük onarımlar için 4,1 milyar lira harcama yaptı. İhtiyaç oldukça okullarımızı destelemeye, sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Devletin okulların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçte olduğunu vurgulayan Bakan Özer, eğitim yılı başında kayıt ile ilişkilendirilerek velilerden hiçbir şekilde bağış istenemeyeceğini ifade ettiklerini hatırlattı.

Bakan Özer, bu konudaki şikayetler üzerine 398 soruşturma açıldığını, 244 soruşturmanın halen devam ettiğini belirterek, sonuçlanan 154 soruşturmanın yaptırımlarının uygulama aşamasında olduğunu söyledi.

Soruşturmalar sonucunda 29 okulun yöneticilerine yönelik disiplin cezası teklifi getirildi. Ayrıca 2 okulun müdürünün yöneticilik görevinden alınması teklifi getirildi, biri uygulandı diğeri ise değerlendirme aşamasında bulunuyor.

Hibya Haber Ajansı

12 Kas 2022 - 13:58 - Eğitim