Elizabeth’in ölümünün bedeli

Durgunluk tehdidiyle karşı karşıya olan İngiliz ekonomisi, 12 Eylül tarihli son resmi verilere göre temmuz ayında toparlanmıştı.

Kraliçe'nin ölümünden sonra değişecek pahalı şeyler. 1952'de tacı devraldığından beri, Kraliçe dünyanın en ünlü kişisi oldu. Pullardan, madeni paralardan ve banknotlara kadar portreleri her yerde. İmzaları, ülke çapında posta kutularına ve hükümet tabelalarına yerleştiriliyor.

Tüm bunları kademeli olarak kaldırmak ve onları Kral III. Charles ile değiştirmek çok uzun zaman alabilir, bazıları hiç değiştirilmeyebilir veya ömür boyu sürebilir.

Ekonomik maliyetler. Durgunluk tehdidiyle karşı karşıya olan İngiliz ekonomisi, 12 Eylül tarihli son resmi verilere göre temmuz ayında toparlanmıştı. Ulusal İstatistik Ofisi'ne göre, Birleşik Krallık'ın gayri safi yurtiçi hasılası temmuzda yüzde 0,2 arttı.

Özellikle, Haziran ayındaki rakamlardaki düşüş, kısmen Kraliçe II. Elizabeth'in İngiliz tahtındaki 70 yılını anmak amaçlı ek bir resmi tatile atfedildi. Ve Kraliçe II. Elizabeth'in devlet cenazesi için bir resmi tatil daha yapıldı. Birleşik Krallık'ta genellikle yaz başında sadece bir resmi tatil vardır, ancak bu yıl Kraliçe'nin saltanatının Platinum Jübile kutlaması nedeniyle sayı iki katına çıktı. İngiltere'de Kraliçe’nin cenaze günü için, çalışan profesyonellerin işten izin almaları, ekonominin 2022'de iki resmi tatil daha yaşayacağını ima ediyor.

Pantheon Makroekonomi Baş İngiltere ekonomisti Samuel Tombs, Kraliçe'nin cenazesi için 19 Eylül'deki fazladan resmi tatilin İngiliz ekonomisine Haziran ayında Jübile için işaretlenenden daha fazla zarar verebileceğini belirtti. Pantheon'a göre, ülkenin eylül ayı GSYİH'si yüzde 0,2 oranında düşebilir.

Bu arada, KPMG İngiltere Baş Ekonomisti Yael Selfin, Temmuz GSYİH rakamlarının Mayıs ayında kaydedilen seviyenin altında olması nedeniyle endişe verici olduğunu belirtti. Yaz sezonunun ilk iki ayında genel bir daralmaya işaret ediyor. Ayrıca, İngiltere Merkez Bankası (BoE), ülke, artan gıda ve enerji faturalarının körüklediği on yıllardır yüksek enflasyonla boğuştuğu için, İngiliz ekonomisinin 2022'nin sonundan önce resesyona düşebileceğini tahmin ediyor.

Banknot. Dolaşımda yaklaşık 82 milyar sterlin değerinde 4,7 milyardan fazla Bank of England banknot var. Kraliçe Elizabeth, 1960 yılında Bank of England banknotlarında görünen ilk hükümdardı - bu nedenle, monarşide bir devir sırasında ne olacağına dair bir emsal yok.

Cambridge Judge Business School dekanı Mauro F. Guillen, Kraliçe Elizabeth’i para birimininden aşamalı olarak kaldırmanın iki ila dört yıl süreceğini tahmin ederek King Charles ile değiştirmek için yeni kalıplar yaratmanın maliyetinin "nispeten ihmal edilebilir" olacağını söyledi.

İngiltere Merkez Bankası, sahtekarlığı önlemek ve mikropların yayılmasını azaltmak için kağıt banknotları polimer olanlarla değiştirmeye devam ederken Kral Charles'ın tahta geçişi gerçekleşiyor. 2016 yılında banka, Kraliçe Elizabeth ve eski başbakan Winston Churchill'in yer aldığı beş poundluk bir polimer banknotu piyasaya sürdü.

Baker'a göre Kral Charles para biriminin zamanlamasını etkileyen bir diğer faktör: Kral, banknot üzerindeki resmi onaylıyor.

Madeni paralar. Kraliçe Elizabeth'in çehresinin olduğu dolaşımda 29 milyar İngiliz madeni parası vardır ve hepsinin yüzü sağa dönüktür. II. Charles'ın 17. yüzyıldaki saltanatından bu yana, yeni krallar ve kraliçeler, sol tarafı tercih eden VIII. Edward dışında, bir öncekinin farklı yüzüne kendi yansımalarını bastırdılar. Yeni kral farklı bir tercih belirtmediği sürece yüzü sola dönük olacaktır.

Guillen, madeni paraların üretilmesinin banknotlardan daha pahalı olduğunu çünkü daha dayanıklı olduklarını söyledi. Yeni madeni paraların üretiminin ne kadara mal olabileceği konusunda bir rakam vermek konusunda isteksizdi - tahminen 600 milyon dolar civarında - ancak eski madeni paraların aşamalı olarak kaldırılmasının birkaç yıl alacağını ve toplam sekmenin önemli ölçüde dalgalanabileceğini kaydetti.

Markalar ve ambalajlar. Heinz ve Burberry gibi farklı şirketler, ketçap şişeleri ve katlarında Kraliçe II. Elizabeth'in armasını kullanıyor, ancak bu değişecek. Kraliyet sembollerini kullanmaya hak kazanabilmek için, bir işletmenin son yedi yılın en az beşinde kraliyet ailesine ürün ve hizmet sağlamış olması gerekir. Royal Warrant Owners Association'a göre, Barbour, Command Pest Control ve Swarovski dahil olmak üzere 600'den fazla işletmenin şu anda Kraliçe II. Elizabeth tarafından verilen izinleri var.

Kraliçe Elizabeth öldüğüne göre, ondan izin alan Heinz gibi şirketlerin armayı kullanmaya devam etmek için iki yılı var. Bu süre sona erdikten sonra, Heinz, İngiltere'de dolaşan ketçap şişelerini önemli bir maliyet olmasa da güncellemek zorundadır.

 Kraliçe'nin cenazesi. Kraliçe, devlet başkanı olarak bir devlet cenazesine sahip oldu (İngiltere'de Winston Churchill'den bu yana ilk kez) ve bu nedenle törenin maliyetinin ve çevresindeki olayların muazzam olmasını bekleyebiliriz - bazı kaynaklar toplam vasiyetin miktarını bile tahmin ettiler

Kraliçe'nin cenaze masrafları Hükümet ve Kraliyet Hanesi arasında paylaşılıyor olsa da - söz konusu masrafların ayrıntıları zamanı geldiğinde halkla paylaşılacak - kesin olarak bildiğimiz bir şey, faturanın en azından bir kısmının İngiliz halkı tarafından karşılanacağıdır. .

Anlaşılır bir şekilde, özellikle Kraliyet ailesinin tahmini net değerinin 24 milyar sterlini aştığı göz önüne alındığında, Kraliçe II. Elizabeth'e karşı hisleri ne olursa olsun, herkes bundan memnun değil.

Enough Is Enough organizasyonuyla birlikte çalışan bir konut kampanyacısı olan Kwajo Tweneboa, Cosmopolitan UK'ye anlatıyor: “Bu büyük olaylara daha fazla katkıda bulunmalarını görmek harika olurdu. Ya da özellikle bu ekonomik kriz sırasında ve kamunun cüzdanı bu kadar sınırlıyken, belki yumuşatılmış ve daha uygun maliyetli bir taç giyme törenine sahip olabilirsiniz.”

 Sonuç? Cenazenin halka gerçek maliyeti henüz teyit edilmemiş olsa da (bazıları bunun aslında hane başına sadece 5p olacağını tahmin ediyor), bu kadar büyük bir olay ve kaçınılmaz zenginlik gösterisi, bu kadar çok kişi yoksullukla karşı karşıyayken uygun mu? Özellikle pulları, parayı, posta kutularını ve bir çeşit kraliyet arması taşıyan sayısız diğer öğeleri değiştirme maliyetini hesaba kattığınızda. Ve Resmi Tatil’in hafta sonu boyunca kapanmaya zorlanan veya kapanmak için baskı hisseden işletmelere ve çalışanlarına maliyeti.

Tabii ki, bu argümanın diğer yüzü, bu olayların, etkileri geniş kapsamlı olan tarihi referanslar olduğudur.

“Kraliçe II. Elizabeth'in cenazesi gibi büyük kraliyet olayları, büyük bir kısmı Londra dışında ve yurtdışında yaşayan yüz binlerce insanı başkente çekecek.” Kraliyet tarihçisi ve Crown & Sceptre: A New History of the British Monarchy kitabının yazarı Tracy Borman, “bu nedenle turizm ekonomisine büyük bir destek sağlıyor.” diyor.

Bizim bakış açımızdan, ne kadar zaman alacağına bakıldığında, değişiklikleri yapıp yapmamaları tartışmalıdır. Bu Kasım ayında 74 yaşına giren Kral III. Charles, bir İngiliz erkeğinin yaşam beklentisinden sadece 5 yıl uzakta. Bir 20 yıl daha yaşadığını varsaysak ve öldükten sonra her şeyi yeniden değiştirmek zorunda kaldıklarını düşünürsek, yine de kolayca kaçınılabilecek bir masraftır.

Kaynak:Tera Yatırım-Enver Erkan

Hibya Haber Ajansı

04 Eki 2022 - 12:17 - Dünya