Bölgesel Amatör Lig'in kura ve fikstür çekimi

Bölgesel Amatör Lig'in (BAL) 2022-2023 sezonu kura ve fikstür çekimi yapıldı.

TFF Orhan Saka Amatörler Evi'nde, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) İcra Kurulu ve Amatör İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Düşmez tarafından gerçekleştirilen fikstür çekimi törenine TFF Genel Sekreter Yardımcısı Fahrettin Eserdi, TASKK başkan yardımcıları Ali Muhammet Tanrıyaşükür ve Mehmet Top, Yalova ASKF Başkanı Tamer Erbul, Bursa ASKF eski Başkanı Ayhan Barışıcı, İstanbul ASKF yöneticileri ve taban birlikleri ile kulüplerin temsilcileri katıldı. 

Düşmez, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi liderliğinde tüm ligleri ayrı ayrı değerlendirip, kalitenin artması için çalışmalar yürüttüklerine işaret ederek,  şöyle konuştu:

''Türk futbolunun ve amatör camianın tüm meselelerini en önde tutuyoruz. BAL amatör ruhunu yaşatan, tutkusuyla, mücadele gücü ve rekabetiyle çok özel bir lig. Coğrafi ve iklim şartlarını da göz önünde tuttuğumuzda, Türkiye'nin tüm futbol renklerini yansıtıyor. BAL Ligi'ni kurarken gayemiz şehirlere aktivite ve heyecan kazandırmak, futbol rüzgarıyla yelkenlerini doldurmalarını sağlamaktı. Futbol karnavalını Türkiye'nin tüm illerine yayıp, 81 ilin kucaklaşmasını sağlamak istedik. 13 yıl sonra geldiğimiz noktada bunda da başarılı olduğumuzu görüyoruz. Şimdi büyük bir heyecanla ligin başlamasını bekliyoruz. Her şey bitiyor, dostluğun tortusu kalıyor. Naçizane tavsiyem, dost edinin, fair playe önem verin. Şampiyonluklar bile unutulur, dostluklar baki kalır. Futbolda kazanmak da var, kaybetmek de var. Önemli olan centilmenliği, fair play ruhumuzu, futbolun güzelliklerini kaybetmemek. ''

14 grupta 196 takım mücadele edecek

2022-2023 sezonu Bölgesel Amatör Lig'de 80 ilden 14'er takımın yer aldığı 14 grupta toplam 196 takım mücadele verecek.

Altı ve daha fazla takımla temsil edilen Ankara, Bursa İstanbul, İzmir ve Kocaeli takımlarının hangi gruplarda yer alacaklarının kurası kendi illerinde düzenlenen çekimlerle belirlendi. İstanbul 5, Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli takımları 2 grupta yer aldı.

Müsabakalar sonunda gruplarını 1. sırada tamamlayan 14 takımın karşılaşacağı play-off müsabakalarının ardından, 9 takım TFF 3. Lig'e çıkmaya hak kazanacak.

BAL müsabakaları 01-02 Ekim 2022 tarihlerinde başlayacak.

Hibya Haber Ajansı

# haber

07 Eyl 2022 - 21:23 - Spor