Aydın’daki depremin ardından Prof.Dr.Övgün Ahmet Ercan’dan korkutan açıklama

Son dakika.. Haberler.. Haber Aydın.. Aydın.. Son dakika Aydın haberleri.. Aydın haberleri.. Haberler Aydın.. Aydın haber.. Son haberler.. Haber.. www.haberaydin.com Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Haber Aydın’a abone olun

Büyütmek için resme tıklayın

Merkez üssü Ege Denizi olan 4.7 ve 5.1 büyüklüğünde iki ayrı deprem meydana geldi.

Depremin ardından açıklama yapan Prof.Dr.Övgün Ahmet Ercan şu ifadeleri kullandı:

Kuşadası-Sisam, Sisam kuzeyinde 30 Ekim 2020 M6,9-7,0 büyüklüğünde, İzmir’de yıkım yapan depreminden sonra sarsıcı iki depremini 31.8.2022’de 12.56’da 9,2 km odak derinliğinde M4,8 de gördü. Bundan 15 dakika sonra ilk deprem odağına yakında M5,2 büyüklüğünde bir deprem daha bir sarsıntı ilk sarsıntıyı izledi. Bu kez depremler Dilek Yarımadası güneyinde Doğanbey körfezinde, Büyük Menderes Göçüntü kırığının Doğanbey kolunun Ege’deki süreği üzerinde, Eşek Adası ile Sisam arasında oluştu.

Depremleri deprem odağından yaklaşık 50 km uzakta Kuşadası Karaova yazlıklarında evimde yakalandım. Özellikle, ikinci sarsıntı yeraltından düşey olarak “güm” diye bir ses çıkararak oluşmasıyla yazlıklar korkutucu düzeyde sarsılınca yaşayanla yollara dolaştılar. Ne var ki, evlerin dikildiği yerler çok üçsüz olsa da, yazlıkların az katlı olması çalkayı(rezenonsı) engellemektedir. Ne var ki bu yörede temel ıslaklığı ile donatı paslanması en üst düzeyse olsa daha büyük depremlerde yer ye yapı yaralanmaları görülebilir.

Şu açık ki, Batı Anadolu ile onun uzantısı olan Ege Denizi gerginlik ile deprem çekincesi olarak Kuzey Anadolu Kırığını geçmiştir. Önceden Sisam ile Bodrum’da olan büyük depremlerden sonra gerginliğin orta boy (6,4-6,9) arası bir depremle Doğanbey, Didim, Güllük körfezlerinde oluşması şaşırtıcı olmaz. Ne var ki, bu bölgede depremlerin yıkım eşik değeri M7,1 dolayında olduğundan şimdilik kaygılanacak bir durum yoktur.

31 Ağu 2022 - 14:08 Aydin- Gündem